İçeriğe geç

AS9100 Havacılık Ve Uzay Sanayi Kalite Yönetim SİSTEMİ Temel Eğitimi

AS 9100 uluslararası kalite yönetim sistemidir ve kaliteyi geliştirerek havacılık/uzay endüstrisi üreticilerinin yapısını güvence altına almak amacıyla havacılık/uzay endüstrisi tarafından yazılmıştır. Bu standart Avrupa ‘da EN 9100; Amerika ‘da AS 9100 ve Uzak Doğuda SJAC 9100 adıyla yayınlanmıştır.

AS9100 (BS EN 9100) havacılık endüstrisi için kalite ve risk yönetimi standardıdır. AS 9100 Standardını uygulamanın bazı faydaları ürün ve hizmet hataları riskinin azaltılması, ölümcül iş kazalarının ve risklerin azaltılması ve de ticari lisans sağlanması olarak sayılabilir.

Standart, ISO 9001 ‘in test edilmiş ve onaylanmış temel yapısını esas almış olup, sivil/askeri havacılık ve uzay çalışmalarının gerektirdiği özgün gereklerle tamamlanmıştır. Bu yapı, ISO 9001 kalite yönetim sistemine sahip olan kuruluşların; büyük değişiklikler yapmalarına gerek kalmaksızın, AS 9100 standardını uygulamalarına olanak verir. Ayrıca AS 9100, küresel havacılık/uzay üretim zincirinin genelinde tek standart oluşturmak amacına yönelik yoğun bir çabayı da ortaya koyar.

Sürdürülebilir ve rekabetçi bir ekonominin temel gereklerinden biri olan uzay ve havacılık teknolojileri alanında ülkemizin doğru bir vizyon belirlemesi, doğru araçlar kullanması ve doğru işbirlikler kurması gerekmektedir. Bunun sağlanması için, uzay ve havacılık teknolojileri alanında güçlü bir altyapının kurulması, finansman kaynaklarının bulunması, bu çaılmaları yapacak bilim adamlarının yetiştirilmesi, yasal düzenlemelerin yapılması, doğru sistemlerin kurulması ve bu yönde bilinçlenmenin sağlanması gerekmektedir.

Uzay ve havacılık sektöründe bu gelişmeler kaydedilirken, bir yandan da Uluslararası Kalite Grubu Havacılık ve Uzay Sanayisi tarafından AS 9100 Havacılık ve Uzay Sektörü Kalite Sistemi standardı geliştirilmiştir. Bu standart Amerika’da AS 9100 standardı, Avrupa’da EN 9100 standardı, Uzak doğu ülkelerinde ise JIS Q 9100 standardı olarak bilinmektedir. Ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü tarafından TS EN 9100 Havacılık serileri – Kalite yönetim sistemleri – Şartlar (ISO 9001:2000’e göre) ve kalite sistemleri – Tasarım, geliştirme, üretim, montaj ve serviste kalitenin temini için bir model standardı başlığı ile yayınlamıştır.

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!