İçeriğe geç

İskele Periyodik Kontrolü

İçindekiler

İskele Nedir ? #

İskele sistemi işçilerin görevlerini gerçekleştirebilmeleri için zemin seviyesinden yüksekte olmalarına izin veren, bir inşaat alanında olması gereken geçici çalışma platformudur. İskele sisteminin üç temel tipi vardır ve her birinin farklı avantajları ve dezavantajları bulunur. En yaygın olanı toprağa bağlı kutuplar ve çerçeveler tarafından desteklenen yüksek metal platformlarını destekleyen bir platform sistemidir. Daha sonra, halatlar kullanılarak bir binanın asılı platformu süspanse iskelesi ile donatılır. Son olarak, yükseltilmiş yapıda rahat hareket etmek için kasnaklar veya mekanik yöntemlerle yüksekliği ayarlanabilen iskele sistemi yer alır.

Desteklenen bir platform sisteminin bileşenleri uzun yıllar yeniden kullanılabilir. Bu birimlerde artan verimlilik ilk satın alma veya kiralama maliyetlerinde yeterli olsa da sonrada teknolojik gelişmelere uyulmadığı için telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında her 6 ayda bir periyodik kontrollerinin yapılması zorunlu tutulmuştur.

1B Belgelendirme olarak iskelelerinizin periyodik muayenelerini TS EN 1495+A2 ve TS EN 1808 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak ve EK-II’nin 4 üncü maddesinde belirtilen hususları dikkate alarak yapmaktayız.

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!