İçeriğe geç

Mazot Tankı Cidar Ölçümü

MAZOT TANKI #

Mazot Tankı nedir ? #

Mazot tankı, motorunun çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlamak amacıyla kullanılan mazotun konulduğu tanklara denir. Mazot tankları, çok küçük boyuttaki bir çakmak gibi plastikten olacağı gibi uzay mekiği harici mazot tankı gibi çok büyük olabilir ve birçok değişik malzemeden üretilebilir.

Basit bir mazot tankı aşağıdaki sistemleri içermektedir:

  • Dolum (Yanıt tankı güvenli bir şekilde doldurulabilmelidir)
  • Mazotun saklanması (sistem kaçak ve buharlaşmaya karşı güvenli olmalıdır)
  • Ölçüm (Tankta kalan mazot miktarı ölçülebilmeli ya da gözlemlenebilmelidir)
  • Havalandırma (Eğer yüksek basınç koruması sağlanmamışsa, buharlaşma mutlaka valfler – vanalar– aracılığıyla salınmalıdır)
  • Motoru besleme (Bir pompa yardımıyla)

Otomotiv #

Araçlar için ve özellikle de arabalar için araç içinde kaplayacağı yer çok önemli olduğu için her tipteki araç için değişik yakıt sistemleri tasarlanır. Hatta aynı model bir araba için bile değişik tipte yakıt sistemleri hem dizel hem de benzin kullanan motor tipine göre tasarlanabilir.

Otomobillerdeki yakıt tanklarını yapmak için 2 teknoloji kullanılır:

  • Plastik Yüksek yoğunluktaki polietilen yakıt tankları. Bu teknoloji özellikle düşük emisyon oranı nedeniyle gün geçtikçe daha çok kullanılmaktadır.
  • Metal (çelik ya da alüminyum) yakıt tankları.

Havacılık #

Uçaklarda yakıt tankı uçağın çok değişik yerlerinde bulunabileceği gibi en yaygın yeri, kanat içleridir. Kargo ya da yolcu taşımayan uçaklarda kanat konfigürasyonunun yakıt için uygun olmaması halinde yakıt tankının gövde içerisinde yer aldığı da olur. Bazı uçaklarda ise kanatlarda asılı durur. Ancak, aerodinamik sürüklemeyi arttıracağı için mecbur kalınmadıkça tercih edilmez.

Kanatta asılı duran yakıt tanklarının avantajı, olağanüstü durumlarda bırakılarak bomba misali kullanılabilmeleridir.

Mazot Tankı Ölçümü nasıl yapılır ? #

Akaryakıt istasyonunda bulunan tankların içerisine takılan elektronik ölçüm çubukları (Probe) aracılığı ile tanlardaki yakıt, su, sıcaklık bilgileri periyodik olarak 1 sn. aralıklarla ölçülür ve tanklara yapılan dolumlar, otomatik olarak algılanır.

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!