İçeriğe geç

Sepetli Mobil Vinç Periyodik Kontrolü

Sepetli Mobil Vinç Periyodik Kontrol #

Kaldırma makineleri arasında kabul edilen vinçlerin ihtiyaca göre oluşturulan çeşitli modellemeleri ve tiplemeleri vardır. Her biri kaldırma eylemini çeşitli ağırlıklara göre yapma eğilimi gösterirler. O yüzden kaldırma esnasında bir vinç için geçerli olan tüm materyallerin ve aksamların mutlaka doğru şekilde çalıştığından emin olunması gerekiyor. İşte tam olarak burada sepetli mobil vinç periyodik kontrol sisteminin devreye girdiği görülür.

Buradaki temel prensip, vincin hiçbir insana ve mala zarar vermeden çalışabilmesini sağlamaktır. Aksi takdirde kaldırma sırasında hem vincin bulunduğu alan yerinden çıkabilir hem de taşınmaya konu olan malların düşmesi ya da patlaması sonucunda hayati tehlikelere neden olan durumlar görülebilir.

GENEL ANLAMDA VİNÇLERDE PERİYODİK KONTROLLER YAPILIRKEN NERELER İNCELENİR? #

Çok bir genel tabir ile yapılan periyodik sisteme bakıldığında, bunun için bazı çalışmalar yapılır. Tabi işin uzmanı tarafından bir kontrolün yapılması, hem var olan sıkıntının giderilmesi hem de olası bir problemin önceden belirlenebilmesini sağlar. O nedenle vinç olgusuna mutlaka profesyonel bir çalışma yapılarak müdahalenin gerçekleştirilmesi gerekir.

Çelik Halat Sistemleri: Çelik halatlar vincin bel kemiğini oluşturan sistemdir. O yüzden bir pürüzün olması, zamana dayalı olarak aşınması ya da diğer problemlere karşı gereken kontrollerin ustalıkla gerçekleştirilmesi gerekir.

Vincin Kancası: Kanca taşımaya konu olan asıl işlevi gören alandır. Taşınacak olan şey ne ise onun doğrudan vincin ağırlık ve kaldırma mekanizmasında önemli bir görevi barındırır. O yüzden kancanın mutlaka vincin ağırlık merkezinde doğru şekilde olması ve bağlantısının kusursuz olması gerekmektedir.

Vince Ait Fren ve Durdurma Sistemi: Var olan frenler, kontrol mekanizması ve taşınacak olan malın güvenli bir şekilde vincin hareket kabiliyet alanına göre aktarımını sağlamada yararlı olur. Ayrıca frenlerin geçerli olan tüm aksamlarının en iyi şekilde kontrol edilmesi, vincin olası kontrolünü verir. Aynı zamanda otomatik olan durdurma sistemi de, istenilmeyen durumlara karşı güvenli bir koruma olanağını sağlar.

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!