İçeriğe geç

Yangın Eğitimi ve Tatbikatı

YANGIN TATBİKATLARI #

Kurum ve Kuruluşlarda tüm çalışanların, muhtemel yangın ve afet durumlarında meydana gelebilecek zararı en aza indirebilecek bilgi ve becerilerini artırmaktır.

Eğitime Katılacaklar

Kurum ve kuruluşların tüm çalışanları ve Acil Müdahale Ekiplerinde bulunan tüm personel.

Kapsam #

TEORİK olarak; Yangın Senaryosunun Hazırlanması, Müdahale Ekiplerin planlanması, Emniyet tedbirlerinin planlanması yapılır. Teorik eğitimin ardından UYGULAMALI tatbikatlar yapılır.

Acil durum planına uygun olarak yılda en az bir kez yapılması gereken yangın tahliye ve söndürme tatbikatı kamera ile izlenerek, tatbikat sonrasında gözlem ve değerlendirme raporu ile beraber tüm kamera görüntülerinin olay akışına göre hazırlanır ve veri dosyası şeklinde eğitim verdiğimiz kurumun yetkililerine sunulur.

Yangın Tatbikatı Süresince Kamera ile Çekim Yapılacak Yerler; #

  • Tüm personelin teorik eğitim sırasında ki katılımları
  • Tatbikat başlangıcında olayı ilk gören kişinin reaksiyonu
  • Fabrika – Tesis – işyeri çalışanlarının acil durum ekiplerinde olmayanların binayı tahliye yollarından terk edişi ve   toplanma alanlarına gidişleri
  • Yangından korunma malzeme istasyonunda ,yangından korunma kıyafeti kuşanacak acil durum personelinin, temiz hava cihazı ve teçhizat kuşanmasını, odaya gelişlerini ve teçhizat odasından ayrılışları
  • Acil durum ekiplerinin mevcut acil duruma müdahale edişleri
  • Acil durum koordinatörünün acil durumun tüm aşamalarındaki davranışı ve aksiyonları
  • Belirlenecek personelin portatif söndürücüleri kullanarak, söndürme pratiği kazanmaları

Yangın tatbikatı ile ilgili tüm bilgilerin detaylı olarak kursiyerlere aktarılması ve yangın anında ne gibi müdahalelerin yapılması gerektiğine dair tüm ayrıntıların incelenmesini içermektedir.
Yangın tatbikatında yangın anındaki paniğin nasıl kontrol edilebileceğini, acil durum anında nasıl önlemler alınması gerektiği uygulamalı olarak anlatılır.
Yangın tatbikatında çalışan tüm personele yangın eğitiminin verilerek detaylı olarak bilgilendirilmesi,
Acil durum müdahale ekiplerinin belirlenmesi,
Yangın tatbikatında eksikliklerin giderilmesi uygulamalı tatbikatın en önemli eğitim detaylarını oluşturur.
Yangın tatbikatı yapılırken, tüm güvenlik önlemleri alınmalı, büyük bir yangın çıkmış gibi dikkatli olmalı ve paniğe kapılmadan yapılması gerekenler aktarılmalıdır.

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!