İçeriğe geç

Yangın Sistemleri Periyodik Kontrolü

Yangın Sistemleri Periyodik Muayene #

Yangın sistemleri

Yangın sistemleri periyodik muayenesi için yetkilendirilen kişiler belli standartlar ölçüsünde bu kontrolleri yapmak durumundadır. Gerekli kontrol formunu eksiksiz şekilde düzenleyebilecek yeterliliğe sahip olmalıdırlar. Muayene sırasında binanın yangın söndürme sisteminin projesine ve aynı zamanda yangın söndürme tesisatına bakılır. Bu süreçte gerekli standartların sağlanmış olup olmadığına dikkat edilir. Belirtilen kriterler doğrultusunda tesisat, hidrantlar, lanslar, motopomplar teste tutularak kontroller yapılır. Kontroller sırasında hortumların basınç testi, hortum sağlamlığı, yangın tüplerinin kontrolleri gibi detaylar bu muayene sırasında gözden geçirilmektedir. Bu muayenelerin büyük bir titizlik içerisinde gerçekleştirilmesi ve uzman kişiler tarafından yaptırılması son derece önemlidir. Kontrol sırasında olası bir tehlike gözlemlendiğinde bunların mutlaka raporlara yansıtılması gerekiyor.

Yangın sistemleri “İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ne ve “Binaların Yangından Korunması Yönetmeliği ” ne tabiidir. Yangın sistemleri periyodik kontrolleri TS 9811TS EN 12416-1+A2TS EN 671-3TS EN 12416-2+A1TS EN 12845+A1, TS EN 12845 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

Yangın Sistemleri periyodik kontrol süresi ise ilgili standartlarda aksi belirtilmediği sürece, tesisatların periyodik kontrolleri yılda 1 defa yapılmaktadır.

1B Belgelendirme uzman ekibi ile yangın sistemi kontrolleri sonucu tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları rapor halinde sizlere sunarak, olası bir tehlikeli olayın engellenmesi ve yasal gerekliliklerinizi sağlamanız adına sizlere yardımcı olur.

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!