İçeriğe geç

Yangın Söndürücü Periyodik Kontrolü

Bu konunun başlıkları mevzuata göre aşağıda olduğu gibi belirtiliyor.

yangın söndürücü
  1. Binaların Yangından Korunması Hakkında (BİNAYANGIN) Yönetmelik
  2. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları (İŞEKİPMAN) Yönetmeliği
  3. TS ISO 11602-2:2005 – Yangından Korunma – Taşınabilir ve Tekerlekli Yangın Söndürücüler – Bölüm 2: Muayene ve Bakım

Yangın Söndürme Cihazlarının Periyodik Kontrol Mevzuatı #

Mevzuata göre  yangın söndürme cihazlarının içindeki söndürme maddeleri 4. yılın sonunda yenileneceği belirtilmekte, hidrostatik testlerinin yapılması gerekmektedir. Yangın söndürme cihazları ilk hizmete alındığında ve daha sonra yaklaşık 30 gün aralıkla veya şartlara göre daha sık süreyle sahibi ya da firmanın sorumlusu tarafından periyodik muayeneden geçirilmesi gerektiği ve bu durumun kayıt altına alınması gerektiği belirtilmektedir.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının TS 11827 İşyerleri-Yangın Söndürme Tüpleri ve Cihazlarına Kontrol Bakım ve Dolum Hizmeti sunan firmalar İçin Kuralların Standardı ile İlgili Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandığı belirtilmektedir.

Standartlar gereği elde ve arabayla taşıması gerçekleştirilen yangın söndürme cihazlarının bakımı için, test ve dolum hizmeti sunan firmaların işletmecilik, yapısal özellik, teknik donanım ve personellerle ilgili genel kurallarını kapsıyor.

İlgili kişi tarafından yangın söndürme tüplerinin yılda 1 defadan fazla fakat 6 aydan az olmayacak şekilde, Cihazların yıllık periyodik bakımları için çalışılan firma yada yetkili firma ile sürekli olarak iletişimde kalınması gereklilik arz etmektedir. 

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!