İçeriğe geç

Yangın Sprink Periyodik Kontrolü

sprink

Yağmurlama sprink sistemi yangın anında otomatik olarak devreye girer ve yangını kontrol altına alır. Boru hattına bağlanan sprink elemanı kafası ısıya duyarlı olduğu için ısınmaya başlayınca ayarlanan ısı değerinde sprink aktif hale gelerek su püskürtmeye başlar ve yangını söndürür. Sprinkler, sarkık, yukarı tip, duvar, gizli tip çeşitleri bulunmaktadır.

Yağmurlama sprink sistemlerini Türkiye’de ve Dünyada hemen hemen her yerde fabrikalarda, iş yerlerinde, kamu binalarında, hastanelerde, okullarda vb gibi yerler kullanılmaktadır. Geçmiş ortaya çıkan yangınlar sebebi ile can ve mal kaybı çok fazla olmuştur. Bu nedenle kullanılan sprink sistemleri kritik yangınlarda önemli rol oynamaktadır.

Can ve mal kaybını önlemek amacı ile kullanılan yağmurlama sprink sistemlerinin sorunsuz çalışması için mutlaka periyodik kontrolleri yapılmalıdır. İşletmenizde yada kamu binalarında yağmurlama sprink sistemlerinin çalıştığından emin olmak için mutlaka yetkili muayene kuruluşlarına periyodik kontrollerini yaptırmalısınız.

Yangın Sprink Sistemleri Kontrol Süresi ve Raporu #

Yağmurlama sprink sistemleri “İş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği” nde belirtilen TSE ISO/TS 11602-2 standartlarına uygun olarak periyodik kontrol ve periyodik muayenesi yapılmalıdır. TSE ISO/TS 11602-2 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak belirtilen sürelerde yağmurlama sprink sistemleri periyodik kontrolü yapılır. Bu kontroller sonucunda firma sprink yağmurlama sistemleri için uygunluk raporu hazırlanır.

Bize WhatsApp'tan Ulaşın!